Noční vlak do Lisabonu

Autor: Mariana Macková | 16.11.2012 o 22:18 | (upravené 16.11.2012 o 22:56) Karma článku: 4,39 | Prečítané:  525x

Stalo sa Vám niekedy, že Vás kniha sama oslovila? Viem, znie to bláznivo, ale mne sa to stalo. Nie vo chvíli, keď som ju čítala. To sa mi, samozrejme, stalo a veľakrát. Tentokrát to bolo inak.

Vošla som do knižnice... Prepáčte, tu sa musím zastaviť. Neviete náhodou, kto vymyslel knižnicu? Je to tak úžasný nápad. Tak jednoduchý a tak krásný. Miesto, kde nájdete všetko, čo potrebujete alebo aj nepotrebujete, čo hľadáte, alebo aj nehľadáte. Knihy, autori, obrázky. Pre deti i dospelých, jednoducho pre všetkých. A to všetko je dostupné za pár korún. Dala by som Nobelovu cenu autorovi nápadu. A jedno prianie: kiežby takýchto nápadov bolo viac. Veď nie všetko sa musí robiť zištne, či za peniaze...

Takže, späť k téme. Vošla som do knižnice a na polici medzi práve vrátenými knihami bola ako prvá v poradí položená kniha od Pascala Merciera Noc do Lisabonu. Autora som nepoznala, v Lisabone som nikdy nebola a na popisky zo zadnej strany som nemala čas. Ale zobrala som si ju domov. Pri prvom oboznamovaní s knihou som sa trochu zľakla. Vraj, filozofická. Ale komentáre boli viac ako pútacie. Superlatívne. "Zmenila mi život..., nevedela som sa odtrhnúť..." A podobne.

Prvé stránky som krútila hlavou. Stále nie a nie preniknúť do deja. Nechápala som, čo tým chce autor povedať, kde sa príbeh uberá. Myslím, že vzhľadom na výborné hodnotenia som čakala od knihy viac. Nevzdala som to a knihu som prečítala.

Kniha je rozprávaním autora a útržkami z knihy, ktorú číta. Útržky sú skutočne filozofické. Rozoberajú témy priateľstva, lásky, vzťahu detí k rodičom a naopak, vieru v Boha i ateizmus. To je tá časť knihy, ktorú si môžete čitať stále znova a vždy v nej nájdete niečo nové. Svet vyjadrený v názoroch, ktoré sú zarážajúce, pravdivé, občas až príliš realistické.

Konanie hlavnej postavy je zarážujúce, nečakané a privádza nás do Lisabonu. Sama som sa počas čítania zamýšľala nad tým, či by som bola schopná niečoho takého. Nové miesto, noví ľudia. Opustiť, čo mám rada, aby som hľadala odpovede na otázky, ktoré sa ma ani netýkajú. Celá kniha na mňa pôsobila trochu snivo, nereálne. Na druhej strane, vďaka nej sa človek ponoril do iného sveta.

Príjemné čitanie, i keď nemôžem povedať, že by ma strhlo. A tiež nečakajte, že si pri knihe oddýchnete. Musíte sa sústrediť, aby vám nič neuniklo, aby ste pochopili. Zaujímavé názory, myšlienky a samotný vývoj je nečakaný.

Moje hodnotenie: 2

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?